środa, 24 marca 2010

Nad rzeką Ropą w Gorlicach

W ostatnią niedzielę wybrałam się na wiosenny spacer w okolice ulicy Blich, nad Ropę - rzekę przepływającą przez Gorlice. Poniżej przedstawiam zrobione wówczas zdjęcia. Są to zarazem zapowiedzi tematów, które za jakiś czas pojawią się na moim blogu.
Na zdjęciu powyżej za rzeką widać kopułę cerkwi prawosławnej. Siodlaste wzniesienie za nią to Bartnia Góra (630 m n.p.m.), a wzgórze po prawej stronie - Miejska Góra (613 m n.p.m.) nad Szymbarkiem.
A oto gorlicka cerkiew p.w. św. Trójcy z bliższej odległości. Znajduje się w dzielnicy Zawodzie i zbudowana została w 1991 roku w stylu bizantyńsko - ruskim, na planie krzyża greckiego. W Gorlicach mieszka spora grupa Łemków wyznania prawosławnego oraz greckokatolickiego. Oprócz cerkwi prawosławnej jest również w moim mieście kaplica greckokatolicka.
Powyżej widać porastający stromą skarpę zagajnik. Jest to tzw. Lasek Mrozka (przynajmniej taką nazwę pamiętam z dzieciństwa). Miejsce ciekawe z racji tego, że nadal można w nim zobaczyć zachowane okopy z czasów I wojny światowej. W tym roku przypada 95. rocznica bitwy pod Gorlicami - jednej z najbardziej przełomowych i krwawych bitew Wielkiej Wojny. Dlatego jeszcze nie raz wrócę do tego tematu. Tym bardziej, że po bitwie pozostały w całym regionie liczne cmentarze wojskowe, malowniczo położone i architektonicznie interesujące - wyjątkowo wdzięczny cel fotograficznych wypraw.
W dali widoczne centrum Gorlic. Charakterystyczna sylwetka zawieszonej nad wysoką skarpą Bazyliki Mniejszej Narodzenia NMP, a jasna wieża na lewo od niej to gorlicki ratusz.
I jeszcze raz widok na spienione po wiosennych roztopach wody Ropy, z sylwetką cerkwi w tle.

6 komentarzy:

 1. wiadukt i pewnie z przed pierwszej wojny
  ..........
  nie bardzo mogę pisać, czeka mnie szpital(skierowanie w torebce)
  piszę to bo gdy na kilka dni zniknę z blogów tzn., że już jestem w szpitalu
  pozdrawiam, nie zapomnij o mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję i życzę dużo zdrowia! I mam nadzieję, że niedłougo znów zobaczymy Twoje fotki!

  OdpowiedzUsuń
 3. byłam dzisiaj w szpitalu
  wypuścili ale jeszcze jakieś prześwietlenie
  leków kopa
  najważniejsze, że nie znaleźli tego co do tyłu chodzi
  bo dwa dni temu widzieli go

  OdpowiedzUsuń
 4. jak to dobrze, że wszystko dobrze się skończyło!

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj.
  Jasność słońce jest ciepłe wrażenie ...

  Dziękujemy za znakiem pięknej wiosny.

  Happy weekend.

  Z Dalekiego Wschodu.
  Z pozdrowieniami.
  Ruma

  OdpowiedzUsuń